דלקת קרום הלב

קרום הלב הוא שק דק, בעל שתי שכבות, מלא נוזל המכסה את פני השטח החיצוניים של הלב. הוא מגן על הלב מפני זיהום או גידול ממאיר, ומכיל את הלב בבית החזה. הוא מונע אף מהרחבת יתר של הלב במצב של הגברת נפח דם, ושומר על תפקוד יעיל של הלב.

דלקת קרום הלב היא בדרך כלל מצב חמור, המתפתח לפתע ועלול להימשך עד מספר חודשים. במצב זה, הקרום סביב הלב נראה אדום ונפוח, כמו מראה העור סביב חתך דלקתי. לעיתים נוזלים עודפים מתפתחים במרחב בין שכבות קרום הלב וגורמים להצטברות נוזלים עודפים באזור.

תסמיני דלקת קרום הלב

התסמינים מתבטאים בכאבי חזה המופיעים ככאב חד, הנגרם באמצעות שפשוף הלב נגד הקרום. המצב עלול להחמיר עם שיעול, בליעה, נשימה עמוקה או במצב שכיבה. ניתן להקל על הכאבים באמצעות ישיבה והישענות קדימה. תסמינים אחרים כוללים כאבים בכתף, בגב העליון או בצוואר, קשיי נשימה במצב שכיבה, שיעול יבש, חרדה או עייפות.

בקרב אנשים מסוימים, דלקת קרום הלב עלולה לגרום לנפיחות בכפות הרגליים או הקרסוליים, אשר עלולה להוות תסמין של דלקת קרום לב מגבילה, סוג חמור של המחלה, המתבטא בהתקשות או התעבות קרום הלב, ומניעה משריר הלב להתרחב, תוך השפעה על תפקוד הלב.

הלב עשוי להיות דחוס באמצעות התהליך המגביל, וכתוצאה מכך עלול להיווצר מצב של חדירת דם לריאות, לבטן ולרגליים, ולגרום לנפיחות. רוב מקרי דלקת קרום הלב מתרחשים בקרב גברים בגילאים עשרים עד חמישים, אם כי המחלה עשויה להופיע גם אצל נשים.

מהם הגורמים לדלקת קרום הלב?

למחלה זו קיימים גורמים רבים, אך היא בדרך כלל מתרחשת כתוצאה מסיבוך של זיהום נגיפי, לרוב וירוס במערכת העיכול, או לעיתים נדירות נגיף שפעת או איידס. המחלה עלולה להיגרם גם באמצעות זיהום חיידקים, זיהום פטרייתי או זיהום טפיל.

מחלות אוטואימוניום מסוימות, כגון דלקת מפרקים שגרונית, עלולות אף הן לגרום לדלקת קרום הלב. גורמים נוספים כוללים פגיעה בחזה כגון לאחר תאונת דרכים, בעיות בריאות אחרות כגון אי ספיקת כליות, גידולים, מחלות גנטיות או לעיתים נדירות, תרופות המדכאות את המערכת החיסונית.

הסיכון לדלקת קרום הלב מתגבר לאחר התקף לב או ניתוח לב, טיפול בהקרנות כגון צנתור או טיפול בתדר רדיו (RFA). במקרים אלו, מומחים מאמינים כי המחלה נגרמת כתוצאה מתגובה מוטעית של הגוף. לאחר ניתוח מעקפים, תסמיני המחלה עשויים שלא לפרוץ עד מספר שבועות לאחר הניתוח.

כיצד מטופלת דלקת קרום הלב?

הטיפול כולל תרופות לכאב ודלקת, כגון תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, דוגמת איבופרופן במינונים גדולים. בהתאם לגורם למחלה, הרופא ירשום אנטיביוטיקה או תרופות נגד פטריות. אם התסמינים נמשכים למעלה משבועיים או חוזרים על עצמם בחודשים שלאחר מכן, הרופא ירשום תרופות אנטי דלקתיות בשם קולכיצין, בשילוב עם איבופרופן. קולכיצין היא תרופה אנטי דלקתית מבוססת אשר מסייעת בשליטה על הדלקת ומונעת מהמחלה לשוב בעתיד.

Copyright © 2017 בריאות ואהבה