להשלים את החסר -לא להיות סיעודי - בריאות מלאה


מצד אחד, החיים המודרניים מרחיקים אותנו מהטבע ופוגעים בבריאותנו. מצד שני, הולכת וגוברת המודעות המחודשת לכוחו המרפא של הטבע, המצוי גם בגופו ובנשמתו של האדם. הרפואה המשלימה משתמשת בכוחה זה כדי לחזק את הגוף והנפש ומציעה פתרון גם לשלל בתפקוד המנטלי, בריחת סידן, מתח וחרדות, בעיות נשימה, חולשה ועוד. כל מה שרציתם לדעת בדרך אל הטיפול הטבעי
 

שחר שלוח

עם השנים אנו צוברים חוכמה, נסיון חיים ולפעמים גם כמה בעיות גופניות. לעתים מדובר במחלות של ממש האופייניות לגיל המבוגר המוגדרות כמצב סיעודי, כמו דמנציה, פרקינסון ואוסטיאופורוזיס, ולעתים מדובר בתסמינים של גוף שאיבד מחוסנו. אל את הכל אפשר לפתור בקופת החולים, וגם אם יש פתרונות קונבנציונלים, הרי שחלקנו מעדיפים את הדרך הטבעית.
במציאות שבה אנו חיים מתקיימת תנועה דו כיוונית: מצד אחד הזיהום התיעוש והעיור מרחיקים אותנו מהטבע ופוגעים בבריאותנו; גם ההתפרקות של מבנים משפחתיים והקהילתיים לטובת החיים האינדיבדואליסטים, שאותם מקדש המערב, לא תמיד תורמת לבריאות. מצד שני, הולכת וגוברת המודעות המחודשת לכוחו המרפא של הקבע, המצוי לא רק בחוץ אלא גם בגופו ובנשמתו של האדם. הרפואה המשלימה משתמשת בכוחות הללו כדי לחזק את האדם ולא דווקא כדי לטפל במחלות באופן נקודתי. אילו טיפולים משלימים מתאימים במיוחד לגיל השלישי?


הומיאופתיה


"זוהי אלטרנטיבה מפוכחת, שבאה לחזק את החיוניות של המטופל ולעזור לגופו להחזיר לעצמו את היכולת להתמודד עם הכאבים כעצמו"
גיא טידוק, הומיאופת רשום RCHom ובעל קליניקה בתל אביב, אומר שהומיאופתיה מתאימה, כמובן, לכל גיל ובכלל זה גם לגיל הזהב, ומסביר: "הטיפול ההומיאופתי מכוון לגרות את כוח החיים של האדם. כוח זה נמצא בכל אדם מרגע לידתו ועד סיום דרכו. כוח החיים, או כמו שאנחנו קוראים לו בשפה המקצועית- הכוח החיוני, אחראי למעשנה על כל ה'ניהול' של גוף האדם, כלומר על התגובות לחיידקים, לווירוסים, לתחושות הנפשיות ולתפקוד המנטלי. אנשים מבוגרים רבים, הסובלים מחולשה של הגוף, מתשישות ומירידה משמעותית בחיוניות, או שסובלים מבעיות בתפקוד המנטלי כמו זיכרון שנחלש ואיטיות בחשיבה, יכולים להיעזר בהומיאופתיה על מנת להפוך את חייהם ולנעימים ובריאים יותר.
"גלבי אנשים הנוטלים תרופות באופן קבוע- עם ההתקדמות המבורכת של הרפואה הקונבנציונלית, אנו צופים ביותר ויותר מטופלים הנוטלים כמויות הולכות וגדלות של תרופות. התיאור נכון עוד יותר כאשר אנו בוחנים את המצב בקרב

בני גיל הזהב.

במקרה הזה, מצד אחד, חלק גדול מהתרופות משרת את המטופל, מציל ומאריך חיים, ואף משפר את איכות החיים. מצד שני, יש גם תרופות לא מעטות שאפשר להימנע מהן. הטיפול ההומיאופתי מציע אלטרנטיבה מפוכחת שבאה לחזק את החיוניות של המטופל ולעזור לגוף שלו להחזיר לעצמו את היכולת להתמודד עם הכאבים בעצמו, ולשפר את יכולות ההתמודדות של כוח החיים עם מהלכי החיים.
"אחת הבעיות שהטיפול ההומיאופתי מונע היא תופעות הלוואי הרבות המופיעות עקב השימוש בתרופות רבות. לעיתים קרובות חלק מהתרופות שאנו לוקחים נרשם לנו על מנת למנוע את תופעות הלוואי של התרופות הקודמות. זהו מן הגלגל שרק מפחית את החיוניות שלנו ומקשה עלינו את ההתמודדות. המטרה של כולנו היא לחיות ולהזדקן בכבוד ובאיכות החיים הגבוהה ביותר שנוכל להשיג, והדבר אפשרי הרבה יותר ממה שאנחנו נוטים לחשוב".
רפואה סינית
"טיפולי שיאצו מקלים על הכאבים והתנועה, אך ההשפעה הגדולה ביותר שלהם, לפי דעתי, היא על מצב הרוח"
אלון מאיר פאר, מטפל ברפואה סינית ומורה לטאי צ'י, בעל קליניקה בס ציונה, מציין שלשמחתו הוא מטפל בקשישים רבים באמצעות הרפואה הסינית. "איזו מכונה מופלאה זאת, שבה גם בגיל 80 כל המערכות מתפקדות", הוא אומר. "לרב, מבוגרים מגיעים לקליניקה עם בעיות של פרקים ותנועה. כאב קטן מתחיל באיזור הכתף מונע תנועה רחבה ולכן השרירים שלא מופעלים, מחשש לכאב, מתחילים להתקצר ולהיות מוגבלים בתנועתם. טיפולים בשיאצו, טווינא (סוג של פיזיותרפיה סינית) ודיקור (והרבה סבלנות) מאפשרים למטופל להחזיר את התנועה ולמנוע כאב.
"עקב שחיק סחוס, שנפוצה בגיל הזה, יש מקרים רבים שבהם נראה רק הקלה בכאבים אך לא מצב של ריפוי. לרוב המטופלים באים כבר במצב של אל- חזור. הפגיעה בסחוס קשה מדי וגורמת לחוסר תנועה ולמעגל של השמנה, אי תנועה, שחיקה רבה יותר וכאב. מחקרים מראים שדיקור סיני מקל  על כאבים של דלקת פרקים ניוונית.
"פיליס דיוויס, בספרה הנפלא 'כוחו של גמע' כותבת בהרחבה על כמה חשוב המגע ביום יום. קשישים רבים, במיוחד אלה החיים בגפם, אינם זוכים למידה מספקת של מגע אוהב ומלטף. טיפולי מגע כגון שיאצו וטווינא מעניקים לגופם חוויה שיכול להיות שכבר עשרות שנים הם לא חוו.

מגיעים אלי לקליניקה אנשים שלא קיבלו מסאז' כלשהו במשך 20 שנה ויותר! תחושת הרעננות והקלילות אחרי טיפול כזה היא משמעותית מאוד. עצם המגע עוזר לתחושה טובה ולאופטימיות. טיפולי שיאצו מקלים על הכאבים והתנועה אך ההשפעה הגדולה ביותר שלהם, לפי דעתי, היא על מצב הרוח. יש מטופלים שממשיכים לבוא למרות שכבר הגענו לשלב שבו המצב אינו משתפר יותר. הוא, אומנם, טוב יותר משהיה, אבל אינו חוצה את הקו של 'הכאב עדיין שם'. לעומת זאת, כאבים רבים נפתרים בצורה פשוטה ומהירה על ידי עיסוי.
"בעיה נוספת שמאוד נפוצה בקרב הגיל השלישי היא בעיה של עצירות. אי פעילות פיזית בשילוב של שתייה מועטה, עלולה לגרום ליציאות קשות ולא מספיק תכופות. תזונה נאותה, מרובת סיבים, פירות לקסיטיביים קלים וצמחי מרפא סיניים יכולים לגמול קשישים רבים מהצורך לקחת תרופות משלשלות.
מטופלים מבוגרים תמיד שמחים לחלוק עם המטפל חוויות וחוכמת חיים שרכשו במשך הנשים. מפגש שכולל גם הקשבה וגם מגע אוהב ומכיל יכול להיות חוויה מחזקת למטופל קשיש. הביקור השבועי בקליניקה הופך לאירוע שלו הם מחכים בקוצר רוח".


הידרותרפיה


"טיפול הידרותרפי (הידרו- מים, תרפיה- טיפול) משפר את טווחי התנועה של המפרקים השונים, מחזק את השרירים, מקל על הנשימה ותורם להרפיה ולהפגת מתחים".
הטיפול מתבצע בבריכה טיפולית תוך ניצול תכונות ייחודיות.
ענבל רז, הידרותרפסטית, מטפלת במים בטכניקת ג'הארה*, מנחת תנועה במים ומדריכת שחייה שיקומית, אומרת שידוע שכבר מהמאה החמישית לפני הספירה נעזרו בהשפעתם המרגישה של המים ובתכונות המרפא של השהייה במרחצאות חמים. "טיפול הידרותרפי (הידרו- מים, תרפיה- טיפול) משפר את טווחי התנועה של המפרקים השונים, מחזק את השרירים, מקל על הנשימה ותורם להרפיה ולהפגת מתחים".
הטיפול מתבצע בבריכה טיפולית תוך ניצול תכונות ייחודיות למים:
*טמפרטורת המים- המים מחוממים לטמפרטורת העור (32- 34 מעלות) ומאפשרים לגוף להיות נינוח ורפוי. במצב זה מתח השריר (טונוס) פוחת ומתאפשרת עבודה עמוקה והחלשת כאבים.
*ציפה ותחושת חוסר משקל- כשגוף שקוע במים מופחתת השפעת כוחה כבידה, ובהתאמה פוחת העומס על עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים. חוסר המשקל מאפשר לבצע מגוון תרגילים ותנועות שלא ניתן לבצע מחוץ למים. הלחץ ההידרוסטאטי של המים מועיל בפיזור בצקות ונפיחויות, משפר ומעודד חילוף חומרים,

זרימת דם ונשימה נכונה. התנגדות המים לתנועה נובעת מצפיפות המים ותורמת לחיזוק השרירים באופן הדרגתי. במים כל אדם עובד לפי יכולתו, ועוצמת ההתנגדות מופעלת חזרה בהתאם לכוח שהופעל.

"טיפול הידרותרפי מתאים לכולם- נשים וגברים, מגיל שלושה חודשים ועד גיל הזהב, כחלק מתהליך שיקומי או כטיפול פינוק", אומרת רז. במים ניתן לטפל במגוון בעיות: קשיי יציבה וחוסר שיווי משקל, שיקום לאחר החלפת ירך, ניתוח ברכיים או לאחר שברים ומצבים שבהם אסורה נשיאת משקל ודריכה. ניתן לטפל במבוגרים עם חולשת שרירים, נכויות פיזיות, חולי פרקינסון, בריחת סידן וכו'. המים מתאימים לשיקום אורטופדי למבוגרים הסובלים מכאבי גב וצוואר, ולאחר פריצת דיסק, לטיפול בחולים בטרשת נפוצה, אסתמה וקוצר נשימה, בריחת סידן (אוסטיאופורוזיס), לאנשים שחוו אירוע מוחי (CVA), פגיעות ראש (TBI) ולסובלים מדלקות פרקים ומבעיות נשימה.

"היתרון הגדול של המים כסביבה שיקומית הוא שהמים מתמקדים ביכולות ולא במגבלות", אומרת רז. "לכל מטופל נבנית תוכנית טיפולית המותאמת ליכולותיו. השחרור ממגבלות הקרקע ויתרונות העבודה במים הופכים את הטיפול ההידרותרפי לדרך הנעימה והבטוחה לטיפול במגוון רחב של מקרים, תוך מניעה של נזקים אפשריים. השהייה במים נעימה, ממריצה וחוויתית ומאפשרת חיזוק גופני ונפשי".


אוסטיאופתיה


"אספקת דם למוח וניקוז דם ורידי משפרים את הזנת הדם למוח, שקשורה לכל המחלות הניווניות המוכרות. אנחנו מאמינים שאנו משפרים את איכות החיים ומביאים להאטה של מחלות דמנטיות"
אוגסטיאופתיה היא שיטת טיפול מעט פחות מוכרת במחוזותינו, אולם היא מתחילה לצבור תאוצה ולתפוס לעצמה מקום מכובד בין טיפול הרפואה המשלימה. זוהי שיטה שמתמקדת בתנועתיות של הגוף- מפרקים, אברים פנימיים ורקמות. הטיפול הוא ידני, ללא שימוש בכלים, מחטים או מכשירים, מלבד הכלים הפשוטים שבהם משתמש רופא לבדיקות ניאורולוגיות, כגון פטישון או פנס, שגם כאן הם משמשים לבדיקה. האוסטיאופת מתחיל את הטיפול בתשאול מקיף לגבי אורח החיים ונסיבות התלונה של המטופל, ומנסה למצוא את הקשר שבין התלונה לאורח החיים, כמו טראומה שגרמה למוגבלות מסוימת. לאחר התשאול מתבעת בדיקה גופנית שבה המטפל מנסה לאתר את הסיבות לתלונה ומחפש מגבלות אוסטיאופתיות. הבעיות הן מתחום רחב מאוד ובדרך כלל מתאפיינות בחוסר תנועה איכותי או כמותי. האוסטיאופת בודק את מצב המפרקים, תנוחת המפרקים, את התנועתיות של כל מפרקי הגוף מכף רגל ועד ראש, ומחפש קשר אוסיאופתי או אנטומי בין המגבלות לבין התלונה.

יאיר גניגר, אוסיאופת וממנהלי בית הספר לאוסטיאופתיה במכון וינגייט, מסביר: "נקע בקרסול יכול להתפתח לכאבים בצוואר. אנו נטפל בכל הגוף, בבעיות שנמצאות על השרשרת של הבעיות האוסטיאופתיות."

גניגר מפרט את שלושת נדבכי האוסטיאופתיה:
*טיפול בסטרוקטורה- עצמות ושרירים, שממנו התפתחה האוסטיאופתיה.
*אוסטיאופתיה קרניאלית- עושה את אותה פעולה על עצמות הגולגולת. עצמות הגולגולת אינן מקשה אחת, אלא עשויות מלוחות שמרכיבים את הגולגולת ויש ביניהם תנועה קטנה אך מורגשת וחשובה לתנועתיות של המוח.
*אוסטיאופתיה ויסרלית פנימית- העובדת על אברי חלל הבטן והחזה. זהו נדבך חדש שבו הטיפול מיישם את התנועתיות גם בין האברים הפנימיים, לשם יצירת תנועתיות תקינה.
"הטיפול כולל המון טכניקת", אומר גניגר. "הטכניקות נועדו לתת לגוף איזון נכון בין האיברים ולתקן תיקונים שהגוף אימץ כדי להתגבר על בעיות מסוימות ובכך יצר בעיות חדשות".
האוסטיאופתיה פוגשת את הגיל השלישי בכמה מקומות. גניגר מסביר: "מה שמאפיין את בעיות הגיל השלישי הוא מוגבלות בתנועה. בגיל הזה האדם נמצא פחות בתנועה והגוף לא אוהב את זה, כי חלק מהחיים של הגוף תלוי בתנועה, כדי ליצור זרימה של הדם. בגיל הזה אנו מנסים לשפר את זרימת הדם למוח בטכניקות עדינות. אספקת דם למוח וניקוז דם ורידי משפרים א הזנת הדם למוח, שקשורה לכל המחלות הניווניות המוכרות. אנחנו מאמינים שאנו משפרים את איכות החיים ומביאים להאטה של מחלות דמנטיות. "אותו הדבר בדיוק אנו עושים בנושא של אברים פנימיים, כי גם כאן חשובים ניקוי, ניקוז ואספקת דם טובה. "מעל הכל נמצא הנושא של בעיות האורתופדיות. שינויים ניווניים בגיל המופלג גורמים לבעיות ברכיים, ירכיים, גב וכתפיים. 
הטיפול משפר את התנועתיות של כל המפרקים, מקל משמעותית ומשפר את איכות החיים. חלק מהרקמות נוטות להצטמק ולהתקצר, הן תפוסות יותר ואינן גמישות. אנו משחררים אותן. התגובות הן פנטסטיות, ההקלה והתוצאות באות לידי ביטוי כבר מהטיפולים הראשונים".
איור –ודה
"כל הטיפוסים יכולים להחיות חיים טובים ומספקים כל עוד יש להם את הידע איך לעשות את זה, וזה מה שהאיור-ודה עושה"
איור- ודה (איור- חיים, ודה –ידע) היא רפואה הודית עתיקת יומין בת לפחות 8,000 שנים. זוהי אינה רפואה שמתמקדת בתסמינים, אלא באורח החיים המתאים למטופל ומתייחס למאפייניו האישיים, מקום מגוריו, גילו עיסוקו וכו', וכל זאת בהתאם לעונות השנה.

לאיור- ודה כמה עקרונות:

ראשית, מדובר ברפואה מונעת.

שנית, התפיסה היא שהמחלה משתנה מאדם לאדם; אין שני אנשים אם אותה מחלה. זה מוביל לעיקרון הבא, לפיו לכל אדם טבע מולד הקרוי פרקרוטי. הפרקרוטי נקבע על ידי שילוב של חמשת האלמנטים- חלל, אוויר, אש, אדמה ומים, שמרכיבים את כל מה שקיים תחת השמש. כל צמד אלמנטים יוצר "דושה", כוח. שלושת הכוחות העקריים הם וטה- חלל ואוויר, פיתה- אש ומים, קאפה- מים ואדמה. הכוחות מצויים בכל אחד, אבל המינון שלהם באדם קובע את האפיון האישי שלו.
העיקרון הרביעי הוא, שמכיוון שכל דבר עשוי מאלמנטים, כל דבר יכול להיות או רעל או תרופה- תלוי כמה, איך ומתי משתמשים בו.
עיקרון חשוב וסף: האיו- ודה אינה מבדילה בין הטיפול בגוף לבין הטיפול בתודעה.
עינת טאריקה סרוק, רוקחת קונבנציולית ומטפלת באיור- ודה, בעלת קליניקה ברמת גן, מסבירה שהאבחון כולל תשאול מקיף שבו המטפל לומד על אופיו של האדם- זהו חלקו המנטלי של האבחון שאליו מצטרפים המרכיבים האנטומיים והפיזיולוגיים. "כל הטיפוסים יכולים לחיות חיים טובים ומספיקם כל עוד יש להם את הידע איך לעשות את זה, וזה מה שהאיור- ודה עושה", אומרת סרוק. "ההבנה של האדם והאחריות שהוא לוקח על הטיפול הן חשובות מאוד".
האיור ודה שמה דגש מיוחד על תזונה. לפי התפיסה ההודית, האדם משול לעץ ששורשיו למעלה. הטיפול מתחיל מהשורש, שהוא הזנת הגוף. המטפל מתאי למטופל המלצות תזונתיות, תוספי מזון, המלצות לאורח חיים ולפעילות גופנית כדי לאזן את הכוחות והאלמנטים בגופו.
כפי שהאיור- ודה מחלקת את בני האדם לשלושה טיפוסים, היא מחלקת אותם גם לשלוש תקופות חיים. סרוק מסבירה: "ככל שמתבגרים- מתחזקות האיכויות של האש. ככל שמזדקנים- האלמנטים מתמוססים, כלומר המים והאדמה מתמוססים אל האש והאויר. ככל שהם מתמוססים- מתפנה חלל, ולכן האלמנטים של האוויר והחלל (כוח הווטה) חזקים יותר. הווטה מאופיינת בקור, בתזיזתיות וביובש, מה שמוביל לפגיעה במערכת העצבים, מערכת העיכול והתנועה. מכאן נובעות הבעיות שמאפיינות את הגיל המבוגר: פרקינסון, דמנטיה, יובש עצירות או שלשול, בעיות גיל המעבר ובריחת סידן". לא ניתן למנוע את ההזדקנות, אבל אדם שמתקרב לגיל השלישי צריך לדעת שעליו לצרוך אלמנטים של מים ואדמה וכאן המטפל באיור- ודה יכול לבוא לעזרתו בהמלצות תזונתיות,

תוספים שבגיל הזה מבוססים על צדפים, קונכיות, פנינים וצמחים מיוחדים; המלצה לתנוחות יוגה ולפעילות גופנית מתאימה שתחזק את העצמות (הקשורות לאלמנט האדמה); עבודה עם עיסויים בשמנים מיוחדים שמחזירים את האלמנטים החסרים לגוף ולתודעה. טיפול שנקרא פנצ'ה קארמה, חמש הפעולות, עובד בעיקר דרך מערכת העיכול, למשל באמצעות חוקנים, ומנקה דושה שהצטברה יתר על המידה. טיפול נוסף נקרא שירו- דהרה, ובו מניחים נסך שמן על "העין השלישית, לאיזון אלמנט האוויר באיזור המנטלי, המוח.

לסיכום: הרפואה המשלימה לא מתיימרת לפתור בעיות אקוטיות, אלא לחזק את גופו ורוחו של האדם כדי שאיכות חייו וחוסנו יישמרו לאורך זמן. אדם שמטפל בעצמו או מטופל על ידי איש מקצוע בצורה הוליסטית, כולית, יכול להיות חסין יותר בפני מחלות. ואל תקלו ראש בבחירת המטפל, למרות שזו "רק" רפואה משלימה. דווקא מכיוון שהטיפולים הללו פועלים על מישורים רבים, גופניים ורגשיים, חשוב למצוא מטפל מוסמך, ולא  פחות חשוב- כזה שמבין אתכם.

Copyright © 2017 בריאות ואהבה