חיסון נגד שפעת

שפעת היא זיהום ויראלי המתפשט מאדם לאדם בהפרשות האף והריאות, לדוגמה בעת התעטשות. זהו זיהום בדרכי הנשימה, כלומר, זיהום המתפתח בעיקר בריאות. זיהומים בדרכי הנשימה הנגרמים על ידי וירוסים נקראים לעיתים קרובות שפעת, אך מונח זה אינו נכון. השפעת גורמת בדרך כלל לחום גבוה, תחושת חולי, וכאבי גוף חמורים יותר מזיהומים אחרים בדרכי הנשימה. למרות שווירוסים אחרים עלולים לגרום לתסמינים אלו, הם עושים זאת בתדירות נמוכה יותר.

מגפת שפעת החזירים שהתפשטה בשנת 2009, נגרמה על ידי וירוס מסוג  H1N1. שפעת החזירים נקראה כך היות וגנים רבים המצויים בווירוס חדש זה היו זהים ביותר לנגיפי שפעת, שהתרחשו בדרך כלל בחזירים בצפון אמריקה. יחד עם זאת, וירוס זה היה למעשה די שונה מווירוסי שפעת החזירים הטיפוסיים המופיעים בחזירים. וירוס H1N1 גרם תחילה למחלה במקסיקו ובארצות הברית בחודשי מרץ ואפריל 2009.

הצורך בחיסון נגד שפעת

שפעת היא מחלה מדבקת ביותר ומתבטאת בזיהום נגיפי בדרכי הנשימה שעלול להיות רציני. ואילו זיהומים ויראליים אחרים בדרכי הנשימה מתבטאים בדרך כלל בתסמינים קלים ורוב האנשים יכולים להמשיך לעבוד או ללמוד בזמן המחלה.

בשפעת, התסמינים חמורים וממושכים וגורמים לאנשים להפסיד ימי עבודה או לימודים. זיהומים בקטריאליים בדרכי הנשימה נחשבים אף הם לסוג זיהום חמור, והזיהום הנגיפי וזיהומי חיידקים יכולים להציף בו זמנית את הריאות והגוף.

בקרב קשישים וילדים צעירים, המחלה עלולה לגרום למוות. בשל האופי המדבק שלה, והפוטנציאל למוות, חשוב למנוע את השפעת באמצעות חיסון. למרות שקיימות תרופות לטיפול בשפעת, הן יקרות ואינן יעילות כמו חיסון. חיסונים נגד שפעת מפותחים מידי שנה, ונועדו להגן מפני שלושת נגיפי השפעת הנחזים להיות הנפוצים ביותר במהלך העונה הקרובה, הידועה כשפעת חורף 2014/15, והזמינה אף בצורות שנועדו להגן מפני ארבעה סוגי וירוסים.

אופן עבודת החיסון נגד שפעת. החיסונים מעוררים ייצור נוגדנים בגוף הנלחמים בנגיף השפעת. כאשר הנגיף חודר לגוף אדם מחוסן, הנוגדנים תוקפים והורגים אותו ומונעים זיהום. נוגדנים מיוצרים נגד הזנים הפרטניים של הווירוס הכלול בחיסון השנתי. החיסון נגד שפעת אינו מגן מפני זיהומים הנגרמים באמצעות חיידקים אחרים מלבד וירוס השפעת.

עיתוי קבלת החיסון. מומלץ לקבל את החיסון נגד שפעת בהקדם החל ממועד זמינותו בקהילה, אפילו כבר בחודש אוגוסט. עונת השפעת יכולה להתחיל באוקטובר ולהימשך עד מאי.

למי מתאים החיסון נגד שפעת? מומלץ כי כל אדם מעל גיל חצי שנה יקבל את החיסון העונתי. בעוד שהחיסון מומלץ לכולם, הוא חשוב במיוחד עבור קבוצות מסוימות, כגון אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח סיבוכים רציניים אם הם מקבלים את השפעת, למשל, אנשים הסובלים מאסטמה, סוכרת ומחלת ריאות כרונית, כמו גם נשים הרות ואנשים מעל גיל 65.

סיכונים ותופעות לוואי

תופעות לוואי חמורות של החיסון נגד שפעת הן נדירות. תופעות הלוואי של החיסון בהזרקה כוללות כאב באזור ההזרקה, כאב שרירים, חום ותחושת חולי קלה. לעיתים רחוקות מתרחשות תגובות אלרגיות חמורות.

תסמונת גיליאן-ברה (GBS) היא מחלה המאופיינת בחום, נזק עצבי וחולשת שרירים. בשנת 1976, חיסון נגד שפעת החזירים נקשר בהתפתחות תסמונת זו. מחקרים בוצעו על מנת להעריך אם חיסוני שפעת אחרים קשורים עם תסומנת זו, ורק אחד מהמחקרים הצביע על קשר. מחקר אחר הציע כי אדם אחד מתוך מיליון אנשים שחוסנו, עלולים להימצא בסיכון לתסמונת גיליאן-ברה הקשור לחיסון.

הווירוסים החיים בחיסון תרסיס אף נחלשים, כך שאינם גורמים לתסמינים חמורים. יחד עם זאת, אנשים בסיכון גבוה לסיבוכים חמורים של שפעת, ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כולל אנשים הנוטלים תרופות לדלקת מפרקים שגרונית, צריכים לקבל חיסון בתרסיס אף המכיל וירוסים מומתים. תסמינים קלים עשויים להתרחש כתופעת לוואי של החיסון, ולכלול נזלת, כאבי ראש, כאבי גרון ושיעול. ילדים המקבלים את החיסון עשויים אף לפתח כאבי חום וכאבי שרירים קלים.

לקריאה נוספת:

אתר האוניברסיטה הפתוחה – מאמר הסוקר את סוגי השפעות השונים ואת התכונות המיוחדות של נגיפי ה-influenza הגורמים להן.

שפעת  – סקירה על חיסון למניעת שפעת ותופעות הלוואי שלו, מאמר מתוך אתר WebMD

מדוע מומלץ להתחסן נגד שפעת?- חיסון למניעת שפעת חשוב במיוחד בקרב אוכלוסיות בעלות סיכון גבוה לסיבוכים רציניים משפעת.

חיסון למניעת שפעת עונתית ובטיחותו – חיסונים למניעת שפעת נעשים בדרך של זריקה או תרסיס אף והם מאופיינים ברקורד בטיחותי גבוה.

Copyright © 2017 בריאות ואהבה